22 lipca 2016

Dekoracyjne pudełko na lakiery hybrydowe DIY - technika tzw. kutego srebra


metoda kutego srebra szkatułka

Dla każdej posiadaczki lakierów hybrydowych, ważne jest miejsce przechowywania owych lakierów. I tak jak na początku kolekcja jest mała, tak wraz ze wzrostem umiejętności ta kolekcja się powiększa. W krótkim czasie ma ona już takie rozmiary, że nie wiadomo co z nią zrobić. Aby lepiej wyeksponować nasz dobytek można poukładać lakiery na półce z przegródkami. Jest ona ciekawym elementem upiększającym nasze wnętrze a przy okazji będziemy mieli naszą kolekcję na oku. Wystarczy nam do tego stara półeczka, trochę farby i chęci aby stworzyć coś wyjątkowego. Taką półeczkę sama przerobiłam, pokazałam zdjęcia przed, po a także już z lakierami hybrydowymi >KLIK TUTAJ <. Ale co zrobić kiedy do naszej kolekcji wkradły się lakiery o niewymiarowych buteleczkach, które za nic nie chcą się zmieścić do tej małej przegródki w półeczce? Wtedy znajdujemy zwykłe pudełko, przerabiamy je techniką kutego srebra i ze spokojem na sercu mieścimy do niego wszystkie lakiery hybrydowe. A jak wykonać to wspaniałe pudełko? O tym dowiecie się właśnie w tym poście!Potrzebujemy:

 • grubsze pudełko najlepiej w kolorze czarnym
 • pistolet do kleju na gorąco
 • wkłady / klej do pistoletu
 • klej magic
 • folia aluminiowa
 • czarna farba akrylowa
 • goldpasta w kolorze srebrnym (pasta pozłotnicza)
 • tekturka
 • papier ryżowy do decoupage'u z wybranym wzorem (u mnie pani w kapeluszu)
 • klej do decoupage'u lub rozcieńczony wodą klej Wikol
 • pędzelki
 • lakier do drewna
 • ołówek, nożyczki
 • konturówka do reliefu w wybranym kolorze (np. Color Gel ze Stamperii w kolorze srebrnym)Wykonanie krok po kroku:

 1. Pudełko malujemy czarną farbą akrylową.
 2. Czekając aż świeżo pomalowane pudełko wyschnie, wycinamy z tekturki ozdobne elementy, które będą ozdabiane metodą kutego srebra. U mnie to koło, boki i narożniki pudełka.
 3. Na wybranych elementach rysujemy ołówkiem ozdobny wzór i nanosimy na rysunek klej na gorąco tak aby powstał wypukły wzór. Pamiętamy aby środek koła zostawić pusty, tak aby później przykleić tam wzór z papieru ryżowego.
 4. Czekając aż klej wyschnie, delikatnie ugniatamy folię aluminiową aby wyszła pomarszczona. Wszystkie elementy z tekturki malujemy klejem magic i przyklejamy do nich pomarszczoną folię aluminiową. Pamiętamy aby w kole zostawić odpowiednio mniejsze koło na wzór z papieru ryżowego.
 5. Przyklejoną do elementów z tektury folię aluminiową malujemy czarną farbą akrylową. Zaraz po pomalowaniu ścieramy chusteczką farbę tak, aby została głównie w zagłębieniach.
 6. Pomalowane na czarno pudełko ozdabiamy srebrną goldpastą. Na pędzelek nabieramy troszeczkę pasty, na kartce pozbywamy się jej nadmiaru i dopiero delikatnymi, długimi ruchami posrebrzamy ramkę.
 7. Po wyschnięciu goldpasty przyklejamy klejem magic ozdobne elementy do pudełka.
 8. Wybrany wzór z papieru ryżowego do decoupage'u wyrywamy lub wycinamy. Przyklejamy go w sam środek koła za pomocą kleju do decoupage'u lub rozcieńczonym wodą Wikolem.
 9. Powierzchnię łączącą metodę kutego srebra z papierem ryżowym ozdabiamy konturówką do reliefu. Wkoło wzoru rysujemy kropeczki srebrną konturówką.
 10. Na sam koniec zabezpieczamy pudełko lakierem do drewna. I gotowe!
Wskazówki:

 • Do pomalowania pudełka wybierz dobrze kryjąca czarną farbę akrylową. Moja farba widoczna na zdjęciach potrzebowała tylko 1 warstwy. Mniej kryjące farby będą potrzebowały kilku warstw.
 • Jeśli nie masz w domu żadnej tekturki do wykonania ozdobnych elementów, zastąp je papierem technicznym.
 • Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś do czynienia z klejem na gorąco, wykonaj kilka prób na zwykłej kartce papieru.
 • Przyklejając folię aluminiową do elementów, pamiętaj aby dobrze docisnąć folię w wypukłych miejscach. Wzór będzie wtedy bardziej wyraźny.
 • Posrebrzając pudełko pamiętaj aby pozbyć się nadmiaru goldpasty malując pędzelkiem najpierw po zwykłej kartce a dopiero później po pudełku. Efekt posrebrzenia wychodzi wtedy najlepiej.
 • Po przyklejeniu ozdobnych elementów do ramki warto ją przygnieść kilkoma cięższymi książkami. Mamy wtedy pewność, że nic nie będzie odstawać. Dopiero po tym, zabezpieczamy wszystko lakierem do drewna.


PS Jeśli chcesz zobaczyć jak dokładnie krok po kroku powstaje ramka w tym stylu, zapraszam Cię do odwiedzenia tego posta > KLIK <.  

PS2 Na blogu trwa konkurs, w którym do zgarnięcia jest unikatowy lakier hybrydowy Semilac 000 Lazure Dream > KLIK <.Jestem na:


gdzie przechowywać lakiery hybrydowe
pudełko wykonane metodą kutego srebra
decoupage szkatułka krok po kroku
cosmetics zone, semilac, f.o.x. lakiery hybrydowe

2 komentarze:

 1. ale świetne pudełko, kocham takie oryginalne zdobienia :) ps:widzę że masz ten prześliczny granatowy kolor z Semilaca, ostatnio bardzo lubię go nosić:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) A ten granat mam już chwilę w swojej kolekcji ale nie doczekał się jeszcze premiery na moich paznokciach :)

   Usuń

Masz pytania? Podobał Ci się post? Zostaw komentarz :)